Główny Psychologia Dlaczego boimy się ciemności, wysokości i owadów?

Dlaczego boimy się ciemności, wysokości i owadów?

przez Jacek Jarosz

Reklama

Lęk wysokości, latanie, otwarte przestrzenie, pająki – to tylko niewielka część najczęstszych fobii. Ale czy wiesz, że możesz panicznie bać się na przykład kurczaków, guzików, chmur, brody lub szminki? Niektórzy z was czują teraz niepokój przed tym tekstem: „acribophobia” to strach przed niemożnością zrozumienia znaczenia tego, co czytacie.

Reklama

Czym jest fobia?
Fobia to intensywny, niekontrolowany, irracjonalny strach. Pojawia się w sytuacjach, które nie stanowią realnego zagrożenia dla życia i zdrowia danej osoby. Czasami strach ten pochłania osobę tak bardzo, że zaczyna ona unikać pewnych sytuacji lub przedmiotów.

Fobie są często mylone z zespołem stresu pourazowego (PTSD). Na przykład, jeśli dana osoba boi się zamkniętych przestrzeni, ponieważ w dzieciństwie była zamykana w szafie za karę, nie byłoby to doświadczenie fobiczne, ale doświadczenie pourazowe. Wówczas terapia skupiałaby się na radzeniu sobie z traumą.

Z drugiej strony fobie są bardziej złożone. Opierają się na wyparciu.

Co zrobić z fobią?
Ważne jest, aby odkryć ukryte źródło lęku, zamiast eliminować jego zewnętrzne objawy. W przeciwnym razie osoba ryzykuje nabycie nowej fobii: nawet jeśli jeden objaw fobii można wyeliminować, inny prawdopodobnie pojawi się na jego miejscu. Na przykład, osoba przestanie bać się latania, ale zacznie odczuwać paniczny strach przed zatłoczonymi miejscami: jedna fobia zastąpi drugą.

Może Ci się spodobać