Główny Psychologia Atak paniki: czym jest, jak go rozpoznać i jak sobie z nim radzić

Atak paniki: czym jest, jak go rozpoznać i jak sobie z nim radzić

przez Jacek Jarosz

Reklama

Istnieje mit, że tylko 20-25-letnie dziewczęta i kobiety w średnim wieku są podatne na ataki paniki. Jest to jednak dalekie od prawdy. Z różną częstotliwością epizody silnego lęku występują u dzieci i młodzieży, dorosłych mężczyzn i kobiet oraz osób starszych. Według statystyk 30{105d6fc6677c4a94fa9f9ef523f874655945f31f13ad1e6b4825897d07164b78} ludzi doświadczyło ataku paniki przynajmniej raz w życiu.

Reklama

Pilna pomoc w przypadku ataku paniki:
W sieciach społecznościowych często jesteśmy pytani: co zrobić, jeśli mam atak paniki? Czy istnieje instrukcja krok po kroku?

Odpowiadamy: istnieje!

Jeśli rozpoczął się atak paniki i ogarnęło Cię niekontrolowane uczucie niepokoju, musisz poradzić sobie z hiperwentylacją i przywrócić normalne oddychanie. Kiedy oddychasz zbyt intensywnie, poziom dwutlenku węgla we krwi spada, a poziom tlenu wzrasta. Powoduje to najbardziej niepokojące objawy: kołatanie serca, zawroty głowy, drżenie kończyn, derealizację („to nie dzieje się ze mną”) i depersonalizację („nie należę do siebie”). Wiele osób odczuwa brak tchu i zaczyna częściej oddychać. Aby jednak powstrzymać atak, należy spowolnić tempo wdechu i wydechu – jest to zasada działania każdego systemu oddychania w przypadku ataku paniki.

Może Ci się spodobać