Czasami chcesz rozpuścić się w swoim partnerze – w pełni dzielić jego hobby, spędzać cały czas razem i być jednym. W takich sytuacjach trudno jest pamiętać o sobie: oddzielić swoje emocje i pragnienia, zachować granice. Razem z psychologiem zrozum, czym są i czym mogą być relacje współzależne.
Reklama
Czym jest relacja współuzależnienia?
W relacjach współzależnych osoba ogranicza swoją wolność: jest od kogoś zależna emocjonalnie, finansowo lub fizycznie. Jednocześnie partner wydaje się być jedynym źródłem zasobów, więc relacja ta w dużym stopniu definiuje życie osób współuzależnionych. Ten rodzaj interakcji może występować nie tylko między romantycznymi partnerami. Na przykład, jeśli dana osoba jest uzależniona od alkoholu, bezpieczeństwo członków rodziny zależy od jej stanu i zachowania. Bliscy czują, że muszą uratować go przed tym uzależnieniem.
Uzależnienie emocjonalne
Może pojawić się, jeśli osoba we wczesnym dzieciństwie nie otrzymała wystarczającego wsparcia od rodziców. Jako dorosły będzie starał się to zrekompensować, czując się zaopiekowany i spokojny. Jeśli dana osoba czuje to tylko w związku, zafiksuje się na partnerze i uzależni się od emocji, które ten partner emituje.
Na przykład, jeśli dziewczyna budzi się zirytowana, nastrój faceta również się psuje: „Wydaje się, że nie czuje się ze mną szczęśliwa. To moja wina”.
W zdrowych relacjach ludzie wyrażają empatię i wsparcie, ale oddzielają swoje emocje od emocji innych ludzi. Na przykład facet rozumie, że przyczyny złego nastroju dziewczyny mogą nie mieć nic wspólnego z nim lub jego zachowaniem.